Ahmet UGUR

Kendine Mühendis
WHM – cPanel Laravel Kurulumu

WHM – cPanel Laravel Kurulumu

Merhaba,

Bildiğiniz gibi Linux ve cPanel üzerine Laravel kurulabilmesi için SSH erişimi açık olmalıdır. Eğer SSH erişiminiz açık değil ise hosting sağlayıcınıza bunu açtırabilirsiniz. ama çoğu hosting firması buna izin vermez.

Yazının devamına SSH erişiminizin olduğunu varsayarak devam ediyorum…

İlk Önce linux serverımıza composer kurmamız gerekmektedir. Aşağıdaki kodu sunucumuzda çalıştırarak composerin setup dosyasını /bin klasörüne indirelim. Not: Bu işlemi root kullanıcısı ile yapmanız gerekmektedir.

Daha sonra composer kurulumu için server ayarları geçerlimi bunu kontrol edelim.

Eğer bir uyarı veriyor ise istediği ayarları yaptıktan sonra tekrar bu komutu çalıştıralım ve onay aldıktan sonra aşağıdaki komutu kullanarak yükleme işlemini yapalım.

Şuan composer servera yüklendi ve aşağıdaki komut ile installer dosyasını silelim.

Bu adımdan sonraki işlemleri SSH üzerinde cPanel hesabımız ile giriş yaparak uygulamamız gerekiyor.

SSH üzerinden cPanel hesabımıza giriş yaptıktan sonra en üst dizine geliyoruz ( public_html in içi değil , onun bulunduğu dizin /home/user gibi. ). Şimdi aşağıdaki komut ile composer kullanarak laraveli indirelim.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra public_html klasörü üzerinden ana dizinde bulunan laravel/public klasörüne symlink veriyoruz. Bu sayede public_html klasörüne girildiğinde laravel klasörü içindeki public klasörüne yönlendireceğiz.

Kurulum tamamlandı. Şimdi sitenize girdiğinizde karşınızda Laravel yazısını görebilirsiniz 🙂

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.